Buradasınız : Hakkımızda / Tarihçe
Türkçe
English
Perşembe, 19.07.2018
Hızlı Bağlantılar

Tarihçe

Yüksekokulumuz binası Tirebolulu işadamı Mehmet BAYRAK  tarafından yaptırılmıştır.  

Yüksekokulumuzun arsası YÜZBAŞIOĞULLARI ailesi tarafından bağışlanmıştır.

Yüksekokulumuz 1994 yılında İşletme ile Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programlarıyla eğitim öğretime başlamıştır. Daha sonra bu iki programın adı İşletme ve Muhasebe Programı olarak değiştirilmiştir.

Karadeniz Teknik Üniversitesine bağlı olarak kurulan Yüksekokulumuz 5467 sayılı kanunla 1 Mart 2006 tarihinde, yeni kurulan Giresun Üniversitesine bağlanmıştır.

 

 

Mehmet BAYRAK kimdir?

 

Tirebolu’nun hayırseverlerinden, eğitim gönüllüsü olarak örnek ismi olan Mehmet Bayrak, 18 Aralık 1931’de Tirebolu’da Cintaşı mahallesinde dünyaya geldi. Babası Kasabazade İhsan Bayrak, annesi Temel Kozluca’nın kızı Seniye (Kozluca) Bayrak’tır.

Bayrak, eğitimine Tirebolu’da başladı ve Tirebolu Sakarya ilkokulunu 1942 yılında bitirdi. Tirebolu’da deri işiyle uğraşan babası Emin Bayrak’ın yanında iş hayatına atıldı.

1960 yılında Tirebolu’dan İstanbul’a gelerek baba mesleğini o dönemde der ticaretinin merkezi olan Kazlıçeşme’de devam ettirdi. Kısa sürede işindeki başarısı nedeniyle tesislerini oluşturarak Çorlu’ya taşıdı ve Berk Deri Sanayiini kurdu.

İş hayatındaki başarılarını devam ettirirken, memleketi Tirebolu’yu da unutmadı. Mehmet Bayrak Tirebolu’ya katkıda bulunmak adına yakaladığı bir fırsatı değerlendirdi. İşadamı Bayrak, Halil Yüzbaşıoğlu ve kardeşleri tarafından bağışlanan arsa üzerine Meslek Yüksek Okulu yapmak üzere kolları sıvadı.

Meslek Yüksek Okulu’nun ana ve ek binaları yapan Mehmet Bayrak, 1994-1995 eğitim-öğretim yılında açılan meslek yüksekokulunu KTÜ (Karadeniz Teknik Üniversitesi) Tirebolu Meslek Yüksek Okulu olarak bağışladı. Bugün de hizmete devam eden Tirebolu Meslek Yüksek Okulu, Giresun Üniversitesi’nin kurulmasının ardından, Giresun Üniversitesi Tirebolu Meslek Yüksek Okulu olarak eğitim hizmetini devam ettirmektedir.

Bayrak’ın yaptığı bu çalışmalar örnek oluştururken, o zaman meslek yüksekokulunun bağışladığı Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden (KTÜ) ödül aldı.

İş hayatındaki başarısı ile de dikkat çeken Mehmet Bayrak, Çorlu Vergi Dairesi’nden, ayrıca Giresun’un köklü dergisi olan Giresun Dergisi’nden yılın başarılı işadamı ödüllerini kazandı.

Mehmet Bayrak 1958 yılında hayatını Safiye (Karahasanoğlu) Bayrak ile birleştirdi. Bayrak’ın bu evliliğinden Mücella (1959) ve Ahmet (21 Aralık 1960) adında iki çocuğu bulunmaktadır.