Buradasınız :
Türkçe
English
Cuma, 22.03.2019
18.07.16 | 11:14 | Zaman: 3 Yıl

MEHMET BAYRAK ' I KAYBETTİK

 

  Yüksekokulumuz binasını bağışlayan ve kuruldu kurulalı yardımlarını esirgemeyen İşadamı Mehmet Bayrak'ı kaybettik.

 

MEHMET BAYRAK ( 18/03/1931 -- 18/07/2016 )

                                                

Tirebolu’nun hayırseverlerinden, eğitim gönüllüsü olarak örnek ismi olan Mehmet Bayrak, 18 Aralık 1931’de Tirebolu’da Cintaşı mahallesinde dünyaya geldi. Babası Kasabazade İhsan Bayrak, annesi Temel Kozluca’nın kızı Seniye (Kozluca) Bayrak’tır.

Bayrak, eğitimine Tirebolu’da başladı ve Tirebolu Sakarya ilkokulunu 1942 yılında bitirdi. Tirebolu’da deri işiyle uğraşan babası Emin Bayrak’ın yanında iş hayatına atıldı.

1960 yılında Tirebolu’dan İstanbul’a gelerek baba mesleğini o dönemde der ticaretinin merkezi olan Kazlıçeşme’de devam ettirdi. Kısa sürede işindeki başarısı nedeniyle tesislerini oluşturarak Çorlu’ya taşıdı ve Berk Deri Sanayiini kurdu.

İş hayatındaki başarılarını devam ettirirken, memleketi Tirebolu’yu da unutmadı. Mehmet Bayrak Tirebolu’ya katkıda bulunmak adına yakaladığı bir fırsatı değerlendirdi. İşadamı Bayrak, Halil Yüzbaşıoğlu ve kardeşleri tarafından bağışlanan arsa üzerine Meslek Yüksek Okulu yapmak üzere kolları sıvadı.

Meslek Yüksek Okulu’nun ana ve ek binaları yapan Mehmet Bayrak, 1994-1995 eğitim-öğretim yılında açılan meslek yüksekokulunu KTÜ (Karadeniz Teknik Üniversitesi) Tirebolu Meslek Yüksek Okulu olarak bağışladı. Bugün de hizmete devam eden Tirebolu Meslek Yüksek Okulu, Giresun Üniversitesi’nin kurulmasının ardından, Giresun Üniversitesi Tirebolu Meslek Yüksek Okulu olarak eğitim hizmetini devam ettirmektedir.

Bayrak’ın yaptığı bu çalışmalar örnek oluştururken, o zaman Meslek Yüksekokulunun bağışladığı Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden (KTÜ) ödül aldı.

İş hayatındaki başarısı ile de dikkat çeken Mehmet Bayrak, Çorlu Vergi Dairesi’nden, ayrıca Giresun’un köklü dergisi olan Giresun Dergisi’nden yılın başarılı işadamı ödüllerini kazandı.

Mehmet Bayrak 1958 yılında hayatını Safiye (Karahasanoğlu) Bayrak ile birleştirdi. Bayrak’ın bu evliliğinden Mücella (1959) ve Ahmet (21 Aralık 1960) adında iki çocuğu bulunmaktadır.