Hakkımızda

Tarihçe

Arsası Hadiye YÜZBAŞOĞLU ve Rıfat YÜZBAŞIOĞLU tarafından bağışlanan Yüksekokulumuzun binası Tirebolulu iş adamlarından Mehmet BAYRAK tarafından yaptırılmıştır. 1994 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne bağlı olarak İşletme ve Bilgisayarlı Muhasebe olmak üzere iki bölümle eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlayan Yüksekokulumuz 2006 yılında yeni kurulan Giresun Üniversitesine bağlanmıştır.

 

2018 yılında 23. Mezunlarını veren Yüksekokulumuzun farklı tarihlerde açılmış sekiz(8) bölümü bulunmaktadır. Bunlar:

 

- Bilgisayar Programcılığı

- Elektrik ve Enerji

- El Sanatları

- Finans-Bankacılık ve Sigortacılık

- Muhasebe ve Vergi

- Seyahat-Turizm ve Eğlence Hizmetleri

- Yönetim ve Organizasyon

- Ulaştırma Hizmetleri ‘   bölümleridir.

 

 

 

Mehmet BAYRAK kimdir?

Tirebolu’nun hayırseverlerinden, eğitim gönüllüsü olarak örnek ismi olan Mehmet Bayrak, 18 Aralık 1931’de Tirebolu’da Cintaşı mahallesinde dünyaya geldi. Babası Kasabazade İhsan Bayrak, annesi Temel Kozluca’nın kızı Seniye (Kozluca) Bayrak’tır.

Bayrak, eğitimine Tirebolu’da başladı ve Tirebolu Sakarya ilkokulunu 1942 yılında bitirdi. Tirebolu’da deri işiyle uğraşan babası Emin Bayrak’ın yanında iş hayatına atıldı.

1960 yılında Tirebolu’dan İstanbul’a gelerek baba mesleğini o dönemde der ticaretinin merkezi olan Kazlıçeşme’de devam ettirdi. Kısa sürede işindeki başarısı nedeniyle tesislerini oluşturarak Çorlu’ya taşıdı ve Berk Deri Sanayiini kurdu.

İş hayatındaki başarılarını devam ettirirken, memleketi Tirebolu’yu da unutmadı. Mehmet Bayrak Tirebolu’ya katkıda bulunmak adına yakaladığı bir fırsatı değerlendirdi. İşadamı Bayrak, Halil Yüzbaşıoğlu ve kardeşleri tarafından bağışlanan arsa üzerine Meslek Yüksek Okulu yapmak üzere kolları sıvadı.

Meslek Yüksek Okulu’nun ana ve ek binaları yapan Mehmet Bayrak, 1994-1995 eğitim-öğretim yılında açılan meslek yüksekokulunu KTÜ (Karadeniz Teknik Üniversitesi) Tirebolu Meslek Yüksek Okulu olarak bağışladı. Bugün de hizmete devam eden Tirebolu Meslek Yüksek Okulu, Giresun Üniversitesi’nin kurulmasının ardından, Giresun Üniversitesi Tirebolu Meslek Yüksek Okulu olarak eğitim hizmetini devam ettirmektedir.

Bayrak’ın yaptığı bu çalışmalar örnek oluştururken, o zaman meslek yüksekokulunun bağışladığı Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden (KTÜ) ödül aldı.

İş hayatındaki başarısı ile de dikkat çeken Mehmet Bayrak, Çorlu Vergi Dairesi’nden, ayrıca Giresun’un köklü dergisi olan Giresun Dergisi’nden yılın başarılı işadamı ödüllerini kazandı.

Mehmet Bayrak 1958 yılında hayatını Safiye (Karahasanoğlu) Bayrak ile birleştirdi. Bayrak’ın bu evliliğinden Mücella (1959) ve Ahmet (21 Aralık 1960) adında iki çocuğu bulunmaktadır.